Оскільки «українська галера» розпочинає нову главу своєї понад десятилітньої одіссеї, буде важливим згадати, звідки вона прийшла, що пройшла і пережила перш ніж висловити бажання, що продовжується підтримуватися інтересом, а також щедрим капіталом симпатії, який вона змогла мобілізувати. Таким чином, вона [чайка] зможе відновити нову силу наприкінці другого етапу роботи, який завершить своє відродження, майстерно розпочате у Понт-Авені.

У серпні 2015 року, перебуваючи в Понт-Авені з Олесею Бігус, я дізнався про сумну долю чайки «Пресвята Покрова». Вона виявилася майже в уламках, у невіданні далекої країни, що побачила її народження, коли цій останній довелося зіткнутися з війною, розпочатою сусідом, настільки ж настирливим, як і жорстоким.
Збереження
Згодом я зміг оцінити зусилля, які волонтери міста художників та його околиць вели з впертістю, самопожертвою та розсудливістю, щоб уникнути зникнення спадщини, яка вже увійшла в легенди.



Лоран Лесіур і Тарас Бенях | Монік Лесіур приймає козаків | Моріс Ле Рест, президент “Ля Бель Анжель”
Я мав нагоду спостерігати, як ці бретонці з Південного Фіністера допомагали “сотні Тараса” під час важкого першого етапу роботи і як вони проявляли постійну пильність протягом місяців, навіть років та відсутності екіпажу.





Буксирування човном Дж. М. Тангі для виходу з води та для робіт | Лоран щодня перевіряє швартування та роботу насосів (в безперебійній роботі з серпня 2017 року по вересень 2021 року) | Накриття на чайку | Чайка в снігу | Зняття двигуна «чайка».
lВізит Його Ексцеленції пана Олега Шамшура, Посла України, став нагодою визнати цінність цієї підтримки. Фактично, без громади жителів Понт-Авену, яка оточувала Лорана Лесіура, чайку спіткала би доля чудового «Івлії», знесеного в 1994 році в Ла-Рошелі.
19 серпня (2017) козацька чайка « Пресвята Покрова » взяла участь у морському святі La Belle Angèle у м. Понт-Авен у Бретані.
Захід відвідав Посол України у Франції Олег Шамшур, який подякував екіпажу вітрильника, особисто капітану Тарасу Беняху, за внесок, який вони роблять у справу розбудови українсько-французьких дружніх відносин та популяризації козацьких традицій, поширення позитивного іміджу України у Франції.
Посол також висловив вдячність Мерії міста Понт-Авен, його мешканцям за гостинний прийом української команди.
Реставрація корабля стала можливою завдяки дружній підтримці французьких шанувальників вітрильного мореплавства, які створили для цього асоціацію « Presvyata Pokrova » (голова – Laurent Lesiourd).
Допомогу козакам надала й асоціація La Belle Angèle (голова – Maurice Le Reste), організатор морського свята в Понт-Авені, окрасою якого цього року стала участь чайки « Пресвята Покрова ».




Написання нового розділу
Сьогодні «Пресвята Покрова» знаходиться в Шатолені. Для того, щоб козацький корабель міг відновити вихід у море, необхідний другий етап роботи для підводної частини, яка ще не відновлена. Сподіваюся, цей комплекс заходів найближчим часом можна буде завершити. Я усвідомлюю виклики, особливо фінансові, які пов’язані з цим. Я розумію гарячкову втечу, ентузіазм, навіть завзяття учасників нового місцевого осередку, який я, до того ж, виклав у тексті за вересень 2021 року. Ця динаміка викликає мою повагу і побажання успіху. Однак я думаю, що нам слід бути обережними, щоб не судити про те, що було досягнуто за 10 років, проти благих намірів, які ще не зіткнулися з часом опірною реальністю. Недавній приклад Камарет, на жаль, нагадує нам про це. У будь-якому випадку, навіть якщо, як я сподіваюся, бурхливі ідеї, представлені в цей момент, вдасться втілити в життя, навряд чи буде сенс порівнювати, навіть недооцінювати через непорозуміння внесок тих, хто раніше віддав більше свого часу, не чекаючи нічого взамін.

Законність і доля, викована «Пресвятою Покровою», виходять за межі нас. Ми тут просто перехожі. Однак, нещодавно я чув такі висловлювання, як: «Проблема Понт-Авена…» або «У чому я звинувачую Понт-Авен..». Ці речення, які, звісно, не сказані українцями, мене хвилюють. Вони фрагментують, а не зближують. Проект такого масштабу, тривалості та цінності, як українська Козацька Чайка, може продовжуватися лише в альтруїзмі, повазі, визнанні та об’єднанні всієї доброї волі минулого, теперішнього чи майбутнього. Словом, у братерстві.




Bloavezh mat!
Напередодні цього нового 2022 року, ми бажаємо прихильності, доброго моря та сприятливого вітру чайці «Пресвята Покрова», а також успіху в її місії представлення великої європейської країни, кольори якої вона гордо носить.
Хай живе українська Одіссея!
Бернар Груа, м. Нант, Бертань, 1 січня 2022 року
Переклад з французької, Олеся Бігус, Івано-Франківськ, Україна
Додатки
Огляд преси
- Le Télégramme, le 6 septembre 2021: Pont-Aven: le bateau ukrainien a quitté leport après plus de dix ans à quai.
- Cуспільне, le 28 mars 2020: Іван Хомішак: « Я у дитинстві ніби переглядав мультик « Як козаки на чайці мандрували »
- Bateaux, le 13 février 2020: Les 20 voiliers incontournables des Fêtes Maritimes Internationales de Brest 2020
- Le Télégramme, le 26 août 2019: Pont-Aven: tchaïka. Une balade en mer avec les Ukrainiens
- Le Télégramme, le 26 août 2018: Pont-Aven: la Belle Angèle. Un feu d’artifice d’émotions
- Ukraine Crisis Media Center, le 27 février 2018: Qui est Taras Beniakh, l’Otaman de la tchaïka cosaque «Presviata Pokrova»?
- UA Modna, le 23 août 2017: ЛЕГЕНДАРНА КОЗАЦЬКА ЧАЙКА « ЗАСВІТИЛАСЬ » НА ПАРАДІ ВІТРИЛЬНИКІВ У ФРАНЦІЇ
- Le Télégramme, le 22 août 2017: Chajka. L’ambassadeur salue la restauration
- Ouest-France, 22 août 2017: Pont-Aven: Remerciements de l’ambassadeur d’Ukraine pour la tchaïka
- Le Télégramme, le 19 août 2017: Pont-Aven: Presviata Pokrova. Remise à l’eau
- Art Ukraine, le 30 juin 2017: Виставка у Львові допоможе відновити легендарну козацьку чайку
- Radio Svoboda, 26 juin 2017: Українські художники об’єднались, щоб зібрати гроші на ремонт козацької чайки «Пресвята Богородиця»
- LvivPost, le24 juin 2017: Історія і реальність “Пресвятої Покрови”
- Zaxid Net, le 23 juin 2017: Для рятунку козацької чайки «Пресвята Покрова» у Львові продають мистецькі твори з її частинками
- Ouest-France, le 17 juin 2017: Pont-Aven: La galère ukrainienne sera remise à l’eau cet été
- Vesti DP, le7 juin 2017: Унікальний човен допоможуть врятувати дніпровські художники (Фото)
- Egoist Magazin, 10mars 2017: КОЗАЦЬКА ЧАЙКА У XXI СТОЛІТТІ
- Volym.com, 4 décembre 2016: Чи вдасться відновити козацьку чайку «Пресвята Покрова»?
- Portal Lviv, le 23 Novembre 2016: Польські музиканти заспівають у Львові, щоб зібрати гроші на реставрацію козацької чайки
- Ukraine Crisis Media Center, le 3 août 2016 : Tchaïka, la diplomatie fraternelle des Cosaques en Bretagne
- Zaxid Net (video), le 2 août 2016: Львівську чайку «Пресвята Покрова» залишили у Франції
- Zbruc, le 2 août 2016: Чайка «Пресвята Покрова» зимуватиме у Франції.
- Ouest-France, le 31 juillet 2016: La galère ukrainienne reprend vie à Palette-Aven (!)
- Le Télégramme, 15 juilet 2016: Temps fête. Contre-la-montre pour la tchaïka
- Dyvensvit, le 21 juin 2016: У ФРАНЦІЇ ВІДРЕСТАВРУЮТЬ КОЗАЦЬКУ ЧАЙКУ
- RFI, le 27 avril 2016: Un bateau cosaque échoué en Bretagne
- Le télégramme, le 13 mars 2016: Pont-Aven. Port. La chajka sortie de l’eau
- Ouest-France, le 12 mars 2016: A Pont-Aven, la galère ukrainienne au sec
- InformNapalm, le 26 janvier 2016: Il faut sauver Tchaïka, la réplique du bateau cosaque, amarrée à Pont Aven
- Ouest-France, le 7 janvier 2016: Pont-Aven. Le bateau ukrainien prié de bouger
- France Bleue, le 29 décembre 2015: À Pont-Aven, la galère ukrainienne prend l’eau
- Ouest France, le 28 décembre 2015: Pont-Aven. La galère ukrainienne en mauvaise posture
- Le Télégramme, le 28 décembre 2015: Port de Pont-Aven Il faut sauver la galère ukrainienne
- Ouest-France, le 27 décembre 2015: La galère ukrainienne de Pont-Aven a coulé
- Xazid Net, le 7 octobre 2015: Львівська козацька чайка «Пресвята Покрова» потребує капітального ремонту
- Le Télégramme, le 23 septembre 2015: Pont-Aven. La galère ukrainienne. Un appel à l’aide
- Ouest-France, le 16 septembre 2015, Pont-Aven. La Presviata Pokrova attire les regards dans le port
- Ouest-France, le 12 mars 2014: Pont-Aven. La réplique de galère ukrainienne hiverne au port
Lettre de Laurent Lesiourd et Maurice Le Reste adressée à son excellence, Monsieur Oleh Shamshur, à l’occasion de la fin de ses fonctions d’ambassadeur en France.


Autres articles sur la tchaika « Presviata Pokrova »
Інші статті про чайку « Пресвята Покрова »
Meilleurs vœux 2022 de bonne mer et bon vent à la tchaïka Presviata Pokrova
La destinée que s’est construite Presviata Pokrova nous transcende. Nous n’en sommes que des passeurs. Un projet de l’ampleur, de la durée et de la valeur de celui de la tchaïka cosaque ukrainienne ne peut se poursuivre que dans l’altruisme, le respect, la reconnaissance et la fédération des bonnes volontés passées, présentes ou à venir.…
Lire plusХто ти, Човне ? Що шукаєш ? Звідки і куди пливеш ?
« Фініс-Террае » козацької чайки: р.Авен, о-ви Ґленан, мис Пенмарк, затока Одьєрн, Ра де Сен, Море Іруаз, Брестська Затока, р.Ольн Козацька чайка «Пресвята Покрова», побудована у 1992 році у Львові, підкорила усі моря та водні шляхи Європи під своїм лазурно-золотавим стягом. А згодом, десять років тому, знайшла гостинний порт у невеличкому бретонському містечку Понт-Авен…
Lire plusUne tchaïka cosaque totalement à l’Ouest
La tchaïka cosaque, Presvyata Pokrova, construite en 1992, à Lviv, a porté le pavillon aux couleurs azur et or sur toutes les mers et voies navigables d’Europe. Puis, il y a dix ans, elle a trouvé un port d’attache accueillant à Pont-Aven, petite cité maritime bretonne. Le poids de l’âge faisant son œuvre, d’importants travaux…
Lire plusНазустріч тиші великого голосу України у Франції
Завдяки своїм знанням французької мови, а також історії та культури Франції, Його Екселенція, Пан Олег Шамшур, – це особистість, що зуміла завоювати повагу, як влади, так і впливових людей та громадян Франції. З листопада 2014 року цей посол представляв Україну у Франції. Україну слухали і чули…
Lire plusParole de l’Ukraine en France, une page se tourne
Son Excellence, Monsieur Oleh Shamshur, par sa connaissance de la langue, de l’histoire et de la culture française, par ses compétences et par ses qualités relationnelles est une personnalité qui a su se faire respecter autant qu’estimer par les autorités, les personnes d’influence et les citoyens français. Cet ambassadeur a porté…
Lire plusQui est Taras Beniakh, l’Otaman de la tchaïka cosaque « Presvyata Pokrova »? Interview.
Taras Beniakh s’intéresse aux autres. Quand il parle, il s’agit généralement de l’Ukraine, de création artistique, de la tchaïka (appelée la « galère ukrainienne, à Pont-Aven), de son équipe, re-devenue équipage, ou de nombreux lieux et connaissances, qui lui sont chers. Cet homme, grand par l’esprit et petit par la taille, court toujours et partout…
Lire plusTchaïka, travaux nécessaires et contraintes rencontrées avant une remise à l’eau
Selon Taras Beniakh, 70 % des travaux de reconstruction ont été réalisés entre la mi-juin 2016 et la fin juillet 2016. Les 30 % de la dernière partie devraient être réalisés en mars 2017 si l’équipe peut obtenir les visas obligatoires auprès de l’Ambassade de France à Kiev, qui n’est guère pressée, voire réticente, de…
Lire plusQuelques confidences de la tchaïka Presvyata Pokrova
En cet été 2016, à Palette-Aven, l’Otaman, c’est Taras. Il est épaulé par le savoir-faire de Myron Humenetskyy et par une équipe de jeunes volontaires ukrainiens. Au cours d’un rare instant de repos qu’ils s’autorisent, en face d’une tasse de café, à tour de rôle, Myron et Taras racontent ce qu’ont été et ce que…
Lire plusQuand un Français du XVIIe siècle nous parle de la tchaïka cosaque
On dispose de peu d’éléments d’informations sur les tchaïkas, navires des Cosaques zaporogues du XVème au XVIIème siècle. Il est assez intéressant d’observer que nous devons ces renseignements à un ingénieur français, Guillaume Le Vasseur de Beauplan, qui fut au service du roi de Pologne entre 1630 et 1647. Dans sa » Description d’Ukranie, qui…
Lire plusTchaïka, la diplomatie fraternelle des Cosaques en Bretagne
L’Ukraine est aujourd’hui victime d’un conflit oublié. Les épreuves qu’elle traverse se noient dans les infortunes qui frappent certaines parties du monde et les aléas de la vie quotidienne, auxquels chacun est confronté. C’est pourquoi l’Ukraine doit se faire connaître. Pour y arriver, elle a besoin d’espoirs, de victoires pacifiques et d’amis. Gagner les cœurs…
Lire plus
Un avis sur « Найкращі побажання доброго моря та сприятливого вітру чайці “Пресвята Покрова ” у 2022 році »